Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
314 postów 2623 komentarze

Krtek... a špatná unie

sosenkowski - Katolik Narodowiec - neofita samoistny

drzewa i Szyszka ;)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Niejaki Zawisza w ulubionym kolorze POprawizmu zarzuca ministrowi Janowi Szyszko wzrost sprzedaży drewna z Lasów Polskich. Niniejszy wpis, to uprzejme zwrócenie uwagi na fakty przemilczane przez owego miłośnika wikingów i innych POgan ;)

Polemika do: //zawisza.neon24.pl/post/139031,dojna-zmiana-milosnik-emerytur-i-szalony-drwal-w-akcji

+ + +

Podstawowym czynnikiem wpływającym na wzrost zużycia drewna w Polsce jest znaczny rozwój przemysłu meblarskiego:

//www.drewno.pl/artykuly/10894,polska-mebluje-swiat-raport-na-temat-polskiego-rynku-meblarskiego.html

Dzięki wysokiej jakości produktów, polska branża meblarska jest światowym liderem i osiągnęła w 2016 roku wartość produkcji wynoszącą 42 mld złotych, której ponad 90% stanowią meble eksportowane. Polskie meble znajdują się we wnętrzach mieszkań Niemców, Anglików i Czechów, jak również Amerykanów czy Brazylijczyków. Przedstawiciele firm meblarskich optymistycznie opisują obecną i przyszłą sytuację branży – aż 37% respondentów przewiduje wzrost sprzedaży w 2017 roku. Z przeprowadzonego przez firmę doradczą KPMG badania wynika, że Polacy, wybierając meble, w największym stopniu kierują się ich funkcjonalnością (88%), trwałością wykonania (87%) oraz stosunkiem jakości do ceny (84%)

//www.drewno.pl/artykuly/10848,polskie-firmy-meblarskie-coraz-mocniej-wchodza-na-zagraniczne-rynki.html

Dzięki inwestycjom w nowe technologie i wysoko wykwalifikowaną kadrę polskie firmy meblarskie stają się coraz poważniejszym graczem na arenie międzynarodowej. Tylko w ciągu ostatnich 20 lat zagraniczna sprzedaż wzrosła dziewięciokrotnie. Atutem polskich mebli jest wysoka jakość przy konkurencyjnej cenie. Najwięcej produkcji trafia na rynki unijne, ale polskie firmy aktywnie szukają odbiorców poza Europą. Perspektywiczne są dla nich kraje Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki.

 

Zawisza mianujący się niebieskim nie napisał też nic o spadku importu drewna ze wschodu, na skutek centralistycznej interwencji kijowskiej junty na Ukrainie i rządów Łukaszenki:

//www.drewno.pl/artykuly/10031,bliski-koniec-importu-drewna-z-ukrainy.html

5. lutego 2015r. Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła w pierwszym czytaniu projekt ustawy zakładający wprowadzenie 10-letniego moratorium na eksport drewna z Ukrainy. Dokument zakłada wprowadzenie zakazu eksportu z Ukrainy nieprzetworzonego drewna i tarcicy na okres 10 lat.

//www.e-handeldrewnem.pl/rynek-drzewny/bialorus-wprowadza-zakaz-eksportu-drewna-okraglego

Wszystkie kraje wokół Polski coraz bardziej chronią własne zasoby drewna, pozwalając na zakupy w pierwszym rzędzie krajowym, tradycyjnym  odbiorcom (jak Niemcy) lub wprost ustanawiając zakazy podobne do białoruskiego dekretu (np. Ukraina).  Jedynie Polska tak bardzo zliberalizowała zasady sprzedaży drewna, że na tzw. „wolny rynek” trafia aż 48% pozyskiwanego w kraju drewna, wliczając w to 17% sprzedaży detalicznej. Na sprzedaż w ramach naszego „największego” wynalazku, czyli aukcji „e-drewno” w 2016r. przewidziano 9,4 mln m3, a w trakcie roku ta ilość niewątpliwie wzrośnie, może nawet o 2-3 mln m3 drewna nie odebranego w ramach umów lub pochodzącego z różnych zdarzeń losowych. Takie otwarcie własnego rynku deficytowego w całej Europie surowca, którego przerób w kraju dałby wielokrotnie większe korzyści niż daje jego prosta sprzedaż za granicę, to polska specjalność, podobna chyba do masochizmu.

Każdy może teraz ocenić iż ww. czynniki w sumie powodują wzrost zakupów na rynku wewnętrznym, a nie "siekiera ministra Szyszki".

- OI! kto czyta rzadziej się myli ;)

KOMENTARZE

 • Skoro poświęcił Pan swój tekst problemowi który poruszyłem wypada mi odpowiedzieć
  Zacznę od nicku. Swego czasu posługiwałem się innym nickiem na innym portalu, już nie istniejącym. Kiedy przyszedłem na Nowy Ekran nick ten był już zajęty. Zawisza pochodzi od drużyny harcerskiej z okresu mojej podstawówki, Zawisza Czarny był postacią, którą zawsze darzyłem sympatią. Przyjąłem nick Zawisza, lecz a jakimś komentarzu ktoś zapytał się mnie, czy nie jestem aby Arturem Zawiszą, stąd pojawił się kolor. Nie jest to od koloru logo PO z którą to partią nie mam nic wspólnego nie jest to od Nieba, co swego czasu sugerowała blogerka Bara-bar. To kolor przeważający w herbie, którego przodkowie mi zostawili. Ot cała tajemnica.

  Co do ministra Szyszki.
  Aby uzyskać zrównoważoną gospodarkę drewnem liczba metrów sześciennych drewna pozyskana z lasu nie może przekroczyć liczby metrów sześciennych drewna które przyrasta w naszych lasach w ciągu roku. Z danych podawanych przez leśników wiemy, że za poprzednich rządów wycinano mniej niż przyrastało, czyli bogaciliśmy się w drewno.
  Z danych które swego czasu podawał bloger Ziut, a i w innym miejscu też takie dane widziałem, nastąpił 2.5 krotny wzrost wycinki drzew, co bezwzględnie wskazuje na to, że dziś pozyskujemy z lasów więcej drewna niż rocznie przyrasta. Takie działanie określa sie gospodarką rabunkową i to zarzucam ministrowi Szyszce.

  Tak, jesteśmy znaczącym producentem mebli w Europie, Nie znam danych, w jakim stopniu osiągnęliśmy przyrost produkcji. Faktem jest, że aby Polska była nadal potentatem w produkcji mebli nie możemy pozyskiwać z lasów więcej drewna niż przyrasta. Dziś zaspokoimy zapotrzebowanie przemysłu meblarskiego, jutro już surowca nie będzie, nastąpi degradacja lasów a przemysł meblarski upadnie z braku surowca.

  Drewno przyrasta powoli, w przypadku drzew iglastych nie można ciąć drzew młodszych niż 60 lat, a najlepszy surowiec to wiek 80 lat i więcej. Tak więc jeśli mamy rzeczywiście zbyt na nasze meble to możemy pozyskiwać drewno tylko w maksymalnej ilości równej ilości rocznego przyrostu w naszych lasach. Resztę niestety trzeba dokupić.

  Należy również postawić jeszcze inne pytanie. Dlaczego mamy taki zbyt na meble? Czy dlatego, że mamy takie dobre meble, czy po prostu sprzedajemy je po niskich cenach, bo rabujemy nasze lasy?

  By zilustrować efekty gospodarki prowadzonej przez Szyszko warto odwołać się do historii, do działań Stalina na Ukrainie w latach 30. Stalin chcąc rozbudować przemysł radziecki zakup maszyn, surowców finansował za pomocą sprzedaży żywności. Nadmiar żywności na rynkach zachodnich powodował spadek jej ceny, więc import trzeba było zwiększać. Skończyło się to wielkim głodem lat 30 na Ukrainie.

  Takie myślenie można określić w prosty sposób. Dajcie gospodarzom w stylu Szyszki Saharę w zarządzanie. Po 2 latach piasku zabraknie.
 • @Zawisza Niebieski 15:45:14
  I jeszcze zwrócę uwagę na mądre słowa które Pan napisał, choć nie potrafił Pan ich właściwie zinterpretować i zrozumieć.
  "Wszystkie kraje wokół Polski coraz bardziej chronią własne zasoby drewna, pozwalając na zakupy w pierwszym rzędzie krajowym, tradycyjnym odbiorcom (jak Niemcy) lub wprost ustanawiając zakazy podobne do białoruskiego dekretu (np. Ukraina). "

  Niech Pan się zastanowi, czy te kraje robią głupio, czy mądrze? Nie chcą zarobić? Nie chcą by się ich kraj rozwijał? I czy taka liberalizacja stosowana przez Polskę to mądre rozwiązanie, czy też świadczy o totalnej głupocie, bo ja w obu przypadkach obstawiam to drugie.
 • @Zawisza Niebieski 15:45:14
  NIE SPRZEDAJEMY DREWNA PO NISKICH CENACH "— O ile w Polsce drewno podrożało w tym roku zapewne o 3,5-4 proc., to w Niemczech, gdzie obowiązuje wolny rynek, potaniało — twierdzi Jędrzej Kasprzak, dodając, że podwyżka cen surowca pogarsza konkurencyjność polskich wyrobów, np. mebli, w świecie."
  - https://www.pb.pl/opiekunczy-system-lasow-panstwowych-861202
 • @Zawisza Niebieski 15:45:14
  tzw. "masakra polskich drzew" to inicjatywa prywatna na skutek liberalizacji prawa, a nie nakaz od ministra Szyszki:

  http://newsrm.tv/wycinka-drzew-najczesciej-wyszukiwana-fraza-tego-roku/

  - Nowe regulacje prawne Lex Szyszko dotyczące wycinki drzew na prywatnych działkach przyniosły w ostatnich miesiącach zaskakujące wyniki wyszukiwań w lokalnej wyszukiwarce PanoramaFirm.pl. Najczęściej wyszukiwane były firmy, które profesjonalnie zajmują się wycinką i pielęgnacją drzew.

  Wiosna to czas intensywnych prac, likwidujących skutki zimy. Należy wówczas wykonać prześwietlenie koron drzew, usuwając uschnięte, spróchniałe czy zachodzące na siebie gałęzie, a także te, na których widać objawy chorób. Brak liści na koronie drzew liściastych zdecydowanie ułatwia selekcję gałęzi i pozwala zachować pożądany kształt korony. Analiza trendów z internetowej Panoramy Firm pokazuje, iż frazy związane z wycinką, usługami leśnymi, ale też szkółkami drzew notują bardzo duże wzrosty. W lutym tego roku fraza „usługi ogrodnicze” zanotowała wzrost zapytań o 56%, zaś „wycinka drzew” aż o 182% (w porównaniu do lutego 2016). Wysoka popularność wyżej wymienionych fraz utrzymywała się też w marcu.
 • @sosenkowski 10:54:54
  Naprawdę nie odróżnia Pan pielęgnacji drzew od ich wycinki? Ja mieszkam przy granicach Warszawy, oglądałem hekatombę na własne oczy i słuchałem "arie pił". Zapomina Pan również o tym, że wiosna, to czas zakładania gniazd przez ptaki. Dlatego wycinki, pielęgnacje drzew prowadzi się zimą.

  Zupełnie nie odnosi się Pan do najważniejszego argumentu: rocznego przyrostu naszych lasów, i tego, że jeśli wycinka jest poniżej tego przyrostu to mamy do czynienia z gospodarką leśną, jeśli powyżej, z gospodarką rabunkową, którą zafundował nam Szyszko i PiS. Stosowanie takiej gospodarki w krótkim czasie doprowadzi do degradacji naszych lasów.

  Do działań pana Szyszki, dających mu miano "największego szkodnika naszej przyrody" poza dzisiejszą wycinką lasów zapiszemy również wydanie w lipcu 2006 decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji obwodnicy przecinającej Dolinę Rospudy. Jak wiemy Polska z tego pomysłu się wycofała a podatnik poniósł odpowiednie koszty.

  I tak na marginesie zwrócę Panu uwagę, na Pana słowa. "Niejaki Zawisza w ulubionym kolorze POprawizmu zarzuca ministrowi Janowi Szyszko wzrost sprzedaży drewna z Lasów Polskich. Niniejszy wpis, to uprzejme zwrócenie uwagi na fakty przemilczane przez owego miłośnika wikingów i innych POgan ;)"
  Ten sposób argumentacji to próba podbicia swych słabych argumentów pod "naród głupi" dzielony na sorty, który na takie rzeczy się łapie.

  Dzięki Bogu, jeszcze w naszym kraju badania, opisywanie wielkiej przedchrześcijańskiej kultury naszych ojców nie jest już zabronione. Wyrośliśmy z czasów dzikiego i ślepego najazdu kultury chrześcijańskiej na nasz dorobek kulturowy. Dziś osiągnięć naszych Ojców w świetle najnowszych badań archeologicznych, które udało się sfinansować między innymi dzięki budowom autostrad, wstydzić się nie musimy.
 • @Zawisza Niebieski 18:39:20
  Czyżby Ojce Waćpana czcili peruna w "świętych gajach"?!? Czyżby oddawali się swej tradycji w samej dolinie Rospudy?!? - a tak serio - hucpa o Dolinę Rospudy, to synonim nienawiści ojro-sowieckich oszołomów do Wielkiej Polski... a skoro Zawisza Niebieski to popiera, to niech wie: "Dzięki tej inwestycji tranzytowy ruch ok. 5 tys. ciężarówek i autobusów na dobę omija to uzdrowiskowe miasto. Budowa trwała niespełna dwa lata. Kosztowała 659 mln zł. "
 • @Zawisza Niebieski 18:39:20
  -vide: http://przyroda.osiedle.net.pl/teksty/bzdury_batury.htm

  "Szanowni Panowie Pseudoekolodzy, bo tak trzeba nazywać ludzi podwiązujących zielone wstążeczki i naśladujących zachodnioeuropejskich „Zielonych” wyrok na Rospudę jeszcze nie zapadł, jeszcze jest możliwość ratowania Doliny. Ale nie przez wstrzymywanie inwestycji drogowych, których znaczenie, jak stwierdzili specjaliści z tytułami naukowymi, dla kondycji torfowiska będzie minimalne. Wyrok zapadnie, gdy nie znajdą się szybko środki na budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków płynących ze wsi, które nadmiernie użyźniają wody Rospudy. Gdy nie znajdą się środki na stworzenie nowoczesnej bazy turystycznej. Gdy nie zostaną usunięte z nabrzeży śmietniska z materiałami toksycznymi. Gdy się nie zapanuje nad dziką turystyką. I tym powinni Państwo się przejmować."

OSTATNIE POSTY

więcej
 • HISTORIA POLSKI

  Dekomunizcja i co dalej?

  PiS wycofał się z planu niszczenia branży futrzarskiej, więc jest jeszcze nadzieja dla tej partii, pomimo nadreprezentacji aszkeNAZIstowskiej. Ale co zrobi komuna bez wpływu w sądach, czy spadkobiercy nazioli strzelających Polakom w tył głowy wyjadą? czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Znowu za wolnośc "naszą" i waszą?!?

  Dość permanentnej konsumpcji Polskich Podatków i Polskiej Witalności przez ciągle tą samą wspólnotę obłudników, która niezależnie od wyborów prowadzi tą samą ojro-sowiecką politykę, podtrzymując obowiązujący nad Wisłą aszkeNAZIzm. czytaj więcej

 • GOSPODARKA

  Kolejna niemiecka partia faszystowska

  Oprócz ostentacyjnego podkreślania przyjaźni polsko-niemieckiej, PiS ustawą o likwidacji PRYWATNEJ branży futrzarskiej potwierdził kontynuację tradycji UW i PO... Nie ma już wątpliwości, że ster władzy nadal dzierżą pangermańscy-faszyści :( czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej